panenky Kokeši

Japonské dny: Panenky Kokeshi

Víte, co je Kokeshi? Pokud ne, tak se za to nemusíte stydět, já to taky nevěděl, dokud jsem je nemaloval…

Kokeshi je tradiční japonský výrobek, jedná se o jednoduchou ručně vyrobenou dřevěnou panenku bez rukou a nohou, typický je květinový motiv v červené či černé barvě. V minulosti měla tato panenka spirituální význam, jelikož symbolizovala přání mí zdravé dítě, sloužila také jako hračka. Nyní je nejrozšířenější využití v podobě suvenýru.

Byl jsem požádán, jestli bych takovéto panenky maloval na Japonských dnech, které měly charitativní charakter a zároveň měly návštXomik a panenkaěvníkům ukázat japonskou kulturu. Součástí akce byla také dílnička pro návštěvníky, kteří si mohli dřevěnou panenku spolu se mnou pomalovat. Tato část programu se odehrávala v ZOO Ostrava.

Kokeshi-Zoo Ostrava Nejen, že jsem se po dlouhé době podíval do ZOO Ostrava a zavzpomínal na dětská léta, ale také jsem přijal úplně novou výzvu.  Ono malovat na něco kulatého a ještě s tím, že si moc nemůžete dovolit, aby vám ujela ruka, není nic jednoduchého. Bylo to potřeba trochu nacvičit, ale nakonec panenky slavily úspěch a líbily se.

Je to zvláštní pocit vyrábět takovýto tradiční suvenýr v českých podmínkách z českého dřeva. Ale byla to velmi příjemná malířská zkušenost ve velmi zajímavé atmosféře – v zoo byli kromě nás samozřejmě samurajové předvádějící umění meče či gejši provádějící čajový obřad.