Akvarel krajinka

O Xomikovi

xomik-fotoxomikAsi bych se vám mohl představit, jmenuji se Tomáš nebo Tomík, chcete-li. Nicméně, když jsem se začal podepisovat, postupně se to první T začalo víc a víc otáčet, až z toho vzniklo X. Proto tedy Xomik.

Kreslení a malování mám trochu v krvi a také mě to vždycky bavilo. Začínal jsem tužkou – komu by se chtělo pořád vytahovat vodovky a míchat barvy, že ano. S postupem času mě bavilo hlavně kreslení postaviček, mými zdroji předloh byly módní časopisy a ilustrátoři z Trnek Brnek, mimochodem také japonské seriály nejsou pro okoukání záhybů oblečení vůbec špatné. Pak přišlo vybarvování pastelkami, obtahování fixem. Jenže s tím se nakonec člověk nespokojí, potřebuje pořádné barvy, takže vodovky, a nakonec jsem se nenechal dlouho přemlouvat ani k olejovkám (stojan na plátno a koupený voucher na lekce byl dostatečnou motivací). Samozřejmě při nějakých serióznějších pracech se člověk nevyhne ani počítačovým programům a hádám, že časem se mi nevyhne ani kreslení přímo na tablet. Ale dost k technikám.

Když tohle člověka baví, tak se dostane k ledasčemu, dělal jsem svatební oznámení, nástěnky pro děti na tábor, loga, návrhy na potisky triček, portréty, obrazy, komiksy, vtipy a v poslední době taky hádanky nebo třeba úvodní fotky na facebook nebo youtube. I když mě živí něco úplně jiného, zájem o mé dílka je čím dál větší a uvidíme, třeba se tomu budu nakonec věnovat naplno…

A proč mě to baví? Máte nějakou aktivitu, u které vypnete a úplně přestanete myslet na okolní svět? Tak to je pro mě kreslení. Dalším faktorem, který mě stále a stále překvapuje, je to překvapení z toho, co ruka dokáže vyprodukovat. Pokud nepracujete podle nějaké předlohy a chcete prostě něco nakreslit, pak každý tah implikuje co nakreslíte dále (nikdy totiž nedokážete nakreslit úplně stejný tah, tedy já to nedokážu), takže se dost jednoduše stane a mě se to stává často, že na konci koukám na zajímavé dílko, které jsem si na začátku ani neuměl představit…

Na úvodní fotce je typická krajinka ideální pro použití vodovek, takovéto obrázky jsem vídával od malička u dědy a táty. Já se profiloval trochu jiným směrem, ale myslím, že to snad nikomu vadit nebude. 

Doufám, že se vám budou mé stránky a mé umění líbit.Xomik1pruhle